Internet, umělá inteligence, bitcoin… A co přijde dál?

12. 5. 2022
 
13:00
 - 
14:15

Internet bezesporu patří mezi nejvýznamnější vynálezy historie lidstva výrazný vliv na podobu současného světa. Pro mnohé je proto neoddělitelnou součástí našich životů. Využíváme ho k práci, vzdělávání a komunikaci. Je ale také místem, kde trávíme svůj volný čas nebo hledáme zábavu. V souvislosti s internetem se však stále častěji hovoří i o uživatelských datech a jejich využití. 

Takzvaná big data mají nejen pozitivní, ale také i svou odvrácenou stránku. Společnosti o nás shromažďují stále více informací. Jedná se zejména o údaje o tom, co na internetu děláme a jak se chováme. Data získávají ze sociálních sítí, návštěv webových stránek, záznamů přihlášení nebo z naší aktivity na telefonech. Údaje následně využívají k analýze chování a k předvídání potřeb, což jim umožňuje zdokonalovat personalizaci sdělení a potažmo tak ovlivňovat chování občanské společnosti.

Potenciál velkých dat je však mnohem širší, než se může na první pohled zdát. Jejich využití může být přinosné při řešení problémů vyskytujících se například v medicíně, nezaměstnanosti, kriminalitě nebo bezpečnosti. Kromě toho je také využívají firmy v kombinaci s algoritmy umělé inteligence k automatizaci procesů, které šetří čas a prostředky, a v konečném důsledku vedou k větší ekonomické konkurenceschopnosti. 

Jsou naše data novodobé zlato? Využili jsme potenciál velkých dat naplno? Jaká je budoucnost umělé inteligence? Umí české společnosti pracovat s daty? Je na místě lepší  regulace shromažďování dat?

Jste připraveni?

Sledujte Digitální Česko z pohodlí domova!