Chytrá eMobilita pro 21. století

12. 5. 2022
 
15:45
 - 
17:00

Nejen rychlá a spolehlivá, ale také chytrá, ekologicky šetrná, dostupná či multimodální. To je pouze zlomek přívlastků, které jsou stále častěji spojovány s moderní dopravou 21. století. Na dopravu jsou zkrátka kladeny stále větší nároky ze všech směrů. 

Evropská unie si vytyčila ambiciózní cíl v podobě snížení emisí skleníkových plynů o 60 % do roku 2050 oproti úrovni z roku 1990. V této souvislosti tak před Českou republikou stojí celá řada výzev. Dosáhnout tohoto cíle chce skrze podporu elektromobility, přesunutí nákladní přepravy ze silnic na železnice a vodní cesty, vybudování dálniční a vysokorychlostní železniční sítě.

Právě digitalizace je jedním z nástrojů, jak toho dosáhnout. Z agendy digitalizace se na Ministerstvu dopravy již podařilo uvést projekty, jako například jednotná jízdenka, elektronická dálniční známka, nový elektronický mýtný systém, stav bodového konta na Portálu občana, stav ujetých kilometrů online, digitalizovaná fotografie při žádosti o řidičský průkaz, registr dronů nebo přihlašování na zkoušky bezpečnostních poradců přepravy nebezpečných látek a věcí.

Jaké další digitální projekty v oblasti dopravy stát připravuje? Je Česko připraveno na elektromobilitu? Dočkáme se výraznějšího využití vodíkového pohonu? Kdy bude kompletně dokončena dálniční síť a vysokorychlostní železnice? A kdy se konečně dočkáme skutečných „smart cities“?

Jste připraveni?

Sledujte Digitální Česko z pohodlí domova!