Demokracie a digitální společnost 2.0

13. 5. 2022
 
10:30
 - 
11:30

Liberální demokracie v posledních letech neprožívá zrovna nejlepší období. Vlády po celém světě čelí hybridním útokům a populistům. Roste vliv tzv. alternativních zpravodajských webů a informací, které se díky různým sociálním sítím šíří jednodušeji než kdykoliv předtím. Obyvatelé častěji čelí dezinformacím, konspiračním teoriím nebo manipulativním technikám. Rozpoznat realitu od nepravdy se tak stává stále složitější. S jistou mírou nadsázky můžeme říct, že demokratické principy se v důsledku hybridních útoků otřásají v samotných základech a stále častější demonstrace nejen po celé Evropě, ale například i ve Spojených státech, jsou toho jasným důkazem.

 

Je naprosto patrné, že Evropská unie se musí k těmto současným výzvám aktivně postavit a nastolit pravidla, která eliminují hybridní hrozby. Evropský plán na obranu demokracie má na starost česká eurokomisařka Věra Jourová. V boji proti hrozbám v kyberprostoru by měl pomoci kromě tzv. Aktu o digitálních službách také dlouho očekávaný Akční plán pro demokracii. Ačkoliv tento dokument není sám o sobě právně závazný, nastiňuje směr, kterým by se Evropská unie měla v nejbližších měsících v oblasti ochrany demokratických principů a procesů vydat.

 

Jak se vlivem sociálních sítí mění společnost a demokratické procesy? Jak bychom měli postupovat vůči původcům dezinformací, ať už se jedná o státní či nestátní aktéry? A jak bude do budoucna vypadat vztah veřejných institucí a internetových gigantů, kteří často sledují rozdílné zájmy?


Jste připraveni?

Sledujte Digitální Česko z pohodlí domova!