Startupová Evropa

20. 5. 2022
 
08:00
 - 
09:45

Řečníci

Moderátoři

Přidat do kalendáře

Každý občan EU má právo založit si vlastní podnik v kterékoli zemi EU, stejně jako na Islandu, v Norsku a Lichtenštejnsku. Rovněž si může zřídit ke stávajícímu podniku se sídlem v jedné zemi EU pobočku či dceřinou společnost v jiné členské zemi Unie. Střední a východní Evropa je pak jedním z rychle se rozvíjejících regionů, který skýtá mnoho příležitostí pro tzv. startupy. 

Dle výzkumu však až 95 % regionálních startupů zaznamenalo při svém růstu nemalé komplikace, což dále zpomaluje rozvoj tohoto sektoru. Co se regionu střední a východní Evropy týče, Česká republika je vycházející hvězdou startupového světa. Mezi nejznámější české startupy patří např. online supermarket Rohlik.cz, vyhledávač levných letenek Kiwi.cz či webová aplikace srovnávající ceny energií Ušetřeno.cz.

Nejúspěšnějším startupům se říká „unicorns“ (česky jednorožec). Jedná se o označení startupových firem, které mají minimálně miliardové ohodnocení (min. 1 miliarda amerických dolarů). V posledních letech je na vzestupu i tzv. crowdfunding, v překladu hromadné financování. Jeho způsobem lze financovat zajímavé startupové projekty a společnosti, ale také produkty či politické kampaně.

Je překážkou pro rozvoj startupů nedostatek talentů nebo specifika prostředí, ve kterém vznikají? Jaký je vývoj startupů v regionu V4 a jaký má tento region potenciál? Co brání mladým podnikatelům v rozvoji jejich projektů? Jak může EU podpořit rozvoj startupů?

Jste připraveni?

Sledujte Digitální Česko z pohodlí domova!