Kulatý stůl ELF: Regulace internetu, sběr dat a role AI

12. květen
 
13:45
 - 
15:15

Internet patří mezi nejzásadnější vynálezy 20. století a je nedílnou součástí našich životů. Prostřednictvím internetu pracujeme, nakupujeme, vzděláváme se, nebo zde jiným způsobem trávíme volný čas. Tato symbióza mezi technologiemi a lidmi se bude zcela jistě dále prohlubovat. Za dobu své existence se ovšem z internetu stal i nástroj rozdělující společnost, který slouží k šíření dezinformací, omezování svobody nebo dokonce k páchání trestné činnosti. Je tak patrné, že i digitální společnost potřebuje mít svá pravidla.

Evropská komise v závěru loňského roku představila balíček legislativních návrhů s názvem Digital Services Act, který budí na straně zastánců i odpůrců mimořádnou pozornost. Jeho cílem je vytvořit celoevropská závazná pravidla pro poskytování digitálních služeb, kterým dnes vládnou internetoví giganti a různé online platformy.

Nová pravidla mají zaručit lepší regulaci internetu, důkladnější ochranu osobních údajů a prevenci manipulace voličů před volbami. Důvodem těchto kroků jsou například zjištění v souvislosti se zneužíváním dat společností Cambridge Analytica, šířením dezinformací a fake news (nejen) v předvolebním období či šířením záběrů teroristických útoků na sociálních sítích.

Jakým způsobem lze regulovat sběr dat o uživatelích? Měl by být objem shromažďovaných dat zpoplatněn? Je transparentnost dat a algoritmů jednotlivých platforem dostatečná? Není umělé inteligenci ponechán příliš široký prostor? Jsme uživatelé internetu nebo jeho součástí? A může být internet vůbec bezpečným místem?

Jste připraveni?

Sledujte Digitální Česko z pohodlí domova!